Diaconie

ANBI Diaconie

ANBI - diaconie

De Protestantse Kerk heeft van de Belastingdienst een groepsbeschikking ANBI gekregen. Dat wil zeggen dat de afzonderlijke gemeenten en andere instellingen die tot dit kerkgenootschap behoren zijn aangewezen als ANBI ( Algemeen Nut Beogende Instelling). Dit is ook van toepassing op de Protestantse gemeente te Zelhem.
De Diaconie van deze gemeente is een zelfstandig onderdeel als bedoeld in artikel 2 boek 2 Burgerlijk wetboek en bezit rechtspersoonlijkheid.

Hieronder vindt u de ANBI-gegevens en het financiële overzicht. Het oorspronkelijke resultatenoverzicht is ook als PDF beschikbaar.

A. Algemene gegevens

ANBI gegevens Diaconie Protestantse gemeente Zelhem

Naam ANBI Diaconie van de Protestantse gemeente Zelhem
Telefoonnummer (facultatief): 0314-623789
RSIN/Fiscaal nummer: 824102216
KvK nummer 76433730
Website adres: www.lambertikerk.nl
E-mail: scriba@lambertikerk.nl
Adres: Markt 2
Postcode: 7021 AA
Plaats: Zelhem

De Protestantse gemeente te Zelhem is een geloofsgemeenschap die behoort tot de Protestantse Kerk in Nederland. In het statuut (kerkorde) van de Protestantse Kerk staat dit in ordinantie 2 artikel 1 als volgt omschreven “een gemeente is de gemeenschap, die geroepen, tot eenheid, getuigenis en dienst, samenkomt rondom Woord en sacramenten “. (ordinantie 1 artikel 1 lid 1 kerkorde).

De gemeente vervult haar diaconale roeping in de kerk en in de wereld door in de dienst van barmhartigheid en gerechtigheid te delen wat haar aan gaven geschonken is, te helpen waar geen helper is en te getuigen van de gerechtigheid van God waar onrecht geschiedt. (Kerkorde artikel X lid 3).
De Diaconie van deze gemeente is een zelfstandig onderdeel als bedoeld in artikel 2 boek 2 Burgerlijk wetboek en bezit rechtspersoonlijkheid. Dit is ook vastgelegd in ordinantie 11 artikel 5 lid 2 van de kerkorde.
De kerkorde van de Protestantse Kerk in Nederland bevat o.m. bepalingen omtrent het bestuur, de financiën, toezicht en (tucht)rechtspraak die gelden voor de kerkleden, de gemeenten en andere onderdelen van deze kerk.
Deze kerkorde is te vinden op de website van de landelijke kerk: kerkorde Protestantse Kerk in Nederland.

De Protestantse Kerk heeft van de Belastingdienst een groepsbeschikking ANBI gekregen. Dat wil zeggen dat de afzonderlijke gemeenten en andere instellingen die tot dit kerkgenootschap behoren zijn aangewezen als ANBI. Dit is ook van toepassing op de diaconie van de Protestantse gemeente te Zelhem.

B. Samenstelling bestuur

Het bestuur van de kerkelijke gemeente ligt bij de kerkenraad en wordt gevormd door de ambtsdragers van deze gemeente. In onze gemeente telt de kerkenraad 13 leden, die worden gekozen door en uit de leden van de kerkelijke gemeente.

Het College van diakenen telt 4 leden en is verantwoordelijk voor het beheer van de financiële middelen en eigendommen van de diaconie. De kerkenraad is eindverantwoordelijk, wat tot uitdrukking komt in de goedkeuring van o.a. de begroting en de jaarrekening. Het college bestaat uit tenminste drie leden. Verder hebben zowel de kerkenraad als het college, door het toezicht op de vermogensrechtelijke aangelegenheden, contact met het regionaal college voor de behandeling van beheerszaken. (Ordinantie 11, art. 3).

C. Doelstelling/visie

De Protestantse Kerk verwoordt in de eerste hoofdstukken van de Kerkorde wat zij gelooft en belijdt. Dit vormt de basis van haar kerkstructuur, haar organisatie, haar kerkrecht, haar ledenadministratie, haar arbeidsvoorwaarden en haar financiën.

1 - De Protestantse Kerk in Nederland is overeenkomstig haar belijden gestalte van de ene heilige apostolische en katholieke of algemene christelijke Kerk die zich, delend in de aan Israël geschonken verwachting, uitstrekt naar de komst van het Koninkrijk van God.

2 - Levend uit Gods genade in Jezus Christus vervult de kerk de opdracht van haar Heer om het Woord te horen en te verkondigen.

3 - Betrokken in Gods toewending tot de wereld, belijdt de kerk in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift als enige bron en norm van de kerkelijke verkondiging en dienst, de drie-enige God, Vader, Zoon en Heilige Geest.

D. Beleidsplan

Het beleidsplan van de Protestantse Kerk kunt u vinden via deze link:
Beleidsplan Protestantse Kerk in Nederland

Download hier het Werkplan Diaconie 2021-2025.

E. Beloningsbeleid

De beloning van diakonale medewerkers – indien aanwezig - is geregeld in de
‘Arbeidsvoorwaardenregeling Protestantse kerk in Nederland’.

De hierop betrekking hebbende regelingen vindt u via deze link: Generale Regelingen Protestantse Kerk in Nederland

Leden van kerkenraden, colleges en commissies ontvangen geen vergoeding voor hun werkzaamheden. Alleen werkelijk gemaakte onkosten kunnen worden vergoed.

F. Verslag Activiteiten

De kerkenraad heeft de algemene eindverantwoordelijkheid voor het in stand houden van een levende gemeente. Dat doen zij door zoveel mogelijk gemeenteleden in te schakelen bij het plaatselijk werk. Enkele taken zijn conform de kerkorde gedelegeerd naar afzonderlijke colleges, waaronder het College van Kerkrentmeesters en het College van Diakenen. Zij waken over de financiële slagkracht van de gemeente en leggen via een jaarverslag rekening en verantwoording af aan de kerkenraad. Een uittreksel van de belangrijkste gegevens treft u hieronder aan.

G. Voorgenomen bestedingen

De verwachte bestedingen (begroting) sluiten als regel nauw aan bij de rekeningen over de voorgaande jaren. Het plaatselijk diaconaal werk vertoont een grote mate van continuïteit:
In de kolom begroting in het overzicht onder H is dit cijfermatig in beeld gebracht.

H. Resultatenoverzicht - jaarrekening 2025

Protestantse gemeente te Zelhem, College van Diakenen. Hieronder staan de begroting 2026 en de rekeningen 2025 en 2024, rechtstreeks overgenomen uit het ANBI-overzicht. Ingediend op 20 mei 2026.

Download het oorspronkelijke ANBI-overzicht (PDF)

Op een klein scherm kunt u de tabel horizontaal verschuiven om alle drie de jaren te zien.

Resultatenoverzicht voor ANBI-publicatie - bedragen in euro
PostBegroting 2026Rekening 2025Rekening 2024
Opbrengsten en Baten
Opbrengsten onroerende zaken45.00046.81645.163
Opbrengsten uit rente, dividenden en beleggingen5.0009.9728.609
Bijdragen van leden en anderen1.0002.1101.169
Door te zenden collecten en giften4.5005.2976.959
Totaal baten A55.50064.19561.900
Uitgaven en Kosten
Kosten overige niet-kerkelijke eigendommen en inventarissen15.5005.12613.186
Verplichtingen/bijdragen aan andere organen6.0003.97712.830
Kosten beheer, administratie en archief5.0004.1654.625
Rentelasten/bankkosten600668635
Diaconaal werk plaatselijk22.00027.00021.947
Diaconaal werk regionaal/landelijk4.5004.7251.560
Diaconaal werk wereldwijd3.0004.0133.381
Afdrachten door te zenden collecten en giften4.5005.2976.959
Totaal lasten A61.10054.97165.123
Operationeel resultaat (A)-5.6009.224-3.223
Incidentele baten en lasten
Incidentele baten-00
Incidentele lasten--1.200-
Incidentele baten en lasten (B)--1.200-
Resultaat verslagjaar (A+B)-5.6008.024-3.223
Mutaties bestemmingsreserves/-fondsen
Onttrekkingen bestemmingsreserves-1.4360
Onttrekkingen bestemmingsfondsen--12.500
Toevoegingen bestemmingsreserves00-12.500
Toevoegingen bestemmingsfondsen0--
Totaal mutaties bestemmingsreserves/-fondsen (C)-1.4360
Resultaat naar Algemene reserve (D)-5.6009.460-3.223

Toelichting

Kerkgenootschappen en hun onderdelen zorgen in Nederland zelf voor de benodigde inkomsten voor hun activiteiten. Aan de kerkleden wordt elk jaar gevraagd om hun bijdrage voor het diaconale werk van de diaconie van de kerkelijke gemeente waartoe zij behoren.

Soms bezit een diaconie ook (enig) vermogen in de vorm van woningen, landerijen of geldmiddelen. Soms is dit aan de diaconie nagelaten met een specifieke bestemming. De opbrengsten van dit vermogen worden aangewend voor het werk van de diaconie.

De ontvangen inkomsten van de diaconie worden besteed aan diaconaal werk, zowel plaatselijk, landelijk als wel wereldwijd in de vorm van ondersteuning van activiteiten en doorbetaling van voor specifieke projecten gehouden inzamelingen. Hieronder vallen ook de inzamelingen gehouden voor Kerk in Actie Buitenland Protestantse Gemeente Zelhem.

Daarnaast worden de ontvangen inkomsten ook besteed aan de kosten van de eigen organisatie (eventueel overig personeel, vrijwilligers) en bijdragen voor het in stand houden van het landelijke diaconale werk van de kerk.

Onder lasten beheer en administratie zijn opgenomen de kosten voor administratie en beheer van de diaconale bezittingen.